Slávenie sviatku sv. Martina

Raz do mesiaca  slávi p. Peter sv. omšu pre našich škôlkarov, ich rodičov a všetkých priateľov známych i neznámych. Tak sme sa i v tomto mesiaci stretli v internátnej kaplnke.   Deň sv. omše nebol vybraný náhodne, ale ... Bola to streda, 11. november, sviatok sv. Martina. Deti si už druhý deň pripravovali lampášiky, učili sa piesne a vedeli, že ich čaká prekvapenie. Počas sv. omše boli veľmi ticho a pozorne počúvali pútavú kázeň o živote sv. Martina.

Po požehnaní sme im zapálili lampášiky, ktoré mali tvar húsky - a tak ako kedysi  veriaci museli hľadať sv. Martina a našli ho skrytého medzi húskami, tak sa i dnešný večer museli naše deti vydať na dobrodružné  hľadanie tohto svätca. Cestou si spievali piesne o lampášiku, o svetielku a sv. Martinovi. Na prekvapenie všetkých, sme sa po niekoľkých minútach pochodu ocitli pred nádhernou scénou.

Sr. Maria Marthe spolu s veľmi šikovnými a nadanými študentmi z gymnázia nacvičila dojímavé divadielko zo života sv. Martina a my sme  boli zrazu úplne vtiahnutí do príbehu. Na záver nám sv. Martin spolu s ostatnými hercami rozdal výborné koláčiky, ktoré napiekli pani kuchárky. Viete si predstaviť, že to nebolo ľahké splniť prianie sv. Martina, aby sme sa s koláčikom podelili.

Delenie sa s koláčom je zvyk, ktorý sa robí na počesť tohto svätca a má nám pripomínať jeho skutok lásky, keď sa podelil so svojim plášťom.

Zvykom je i príchod Martina na koni, ale koníka nám ,,sv. Martin“ prisľúbil na budúci rok. Tak sa na neho už teraz tešíme.

(text: sr. Teresita, foto: sr. Diana)