Materská škola svätých anjelov strážcov

Ako ten čas rýchlo letí...

 ...vedia to i Vaše deti.

Mám pocit, že len teraz som písala stručnú správu o tom, ako sme sa mali v mesiaci október ... a zrazu NOVEMBER ... a to nehovorím o tom, že je už skoro polovica decembra :-)

Akým témam  sme sa venovali ? Kto som? – Ľudské telo, Keď som zdravý, je mi fajn, Vesmír, Tak plynie čas.

 

 Pre deti bola téma o ľudskom tele veľmi pútavá, priam ich fascinovala. Ako to všetko v našom telíčku funguje nám prišla povedať pani lekárka. Poznatky sme si upevňovali i v pracovných listoch. Zaspievali sme si aj pesničku:

 

Z malých jamôk pod obočím dívajú sa moje oči,

keby sa mi zachcelo, môžem žmurkať veselo.

Moja tvár už nie je pustá, pod nosom mám ešte ústa

a v tých ústach jazyk mám, spievam, kričím, rozprávam.

Mám aj ruky, mám aj prsty, malú lienku držím v hrsti,

vypustím ju ale hneď, leť, lienočka, k nebu leť.

Mám aj nohy, milé deti, mám aj špičky, mám aj päty.

Cupkať, dupkať, skákať smiem, chodím, behám celý deň. 

 

Rozprávali sme si, ako sa môžeme vyvarovať chorobe, úrazu, ako sa obliekať v chladnom počasí, ktoré potraviny sú pre naše zdravie prospešné a ktoré nie. Počúvali sme príbeh o Jankovi, ktorý neposlúchol mamičku a.....viac sa dozviete v texte piesne:

 

Vravel ti to každý, nechoď na dvor v daždi.

Čo si hľadal, to si našiel, zadarmo si kúpil kašeľ.

Vravel ti to každý, nechoď na dvor v daždi.

 

Keď si našiel, maj si, nerozdávaj ďalším.

Do postele ľahni a lež, až kým celkom nevyzdravieš.

Vravel ti to každý, nechoď na dvor v daždi. 

 

Znázorňovali sme si i modelové situácie - aké je dôležité dávať si pozor na neznámych ľudí, keď nám ponúknu sladkosť (vziať si ju, iba ak sú rodičia s nami a dovolia nám), neprezrádzať komukoľvek, kde bývame... Rozmýšľali sme nad tým, prečo sa nemôžeme hrať s nebezpečnými predmetmi (zápalky, nôž, elektrická zásuvka a pod.).

Navštívili sme Vedecký jarmok v Mlyny Nitra, ktorý organizovala Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre. Deti riešili rôzne zaujímavé úlohy, ovládali pohyb robotov, pozorovali rôznorodosť živočíšnej ríše, stavali podľa predlohy atómy a molekuly a mnoho ďalších zaujímavých aktivít.

Počas vychádzok, kedy "zmapujeme", čo sa v meste deje,  sme sa "zatúlali" do parku a započúvali sme sa do šumu opadaného lístia. V nepriaznivom počasí sme využili čas v triede pri rôznych obľúbených pohybových hrách.

Neobišli sme i tému Vesmír. Počas týždňa sme navštívili nitriansku hvezdáreň, dozvedeli sme sa každý deň niečo nové o planétch slnečnej sústavy, premýšľali sme, ako by sa nám žilo na Mesiaci a či je to vôbec možné. Zo stavebníc sme vytvárali rakety, obkresľovali sme našu kamarátku Alžbetku a tvorili kozmonauta lepením alobalu, čo deti nesmierne zaujalo.

Aj takú abstraktnú tému ako "Čas" sme sa snažili deťom priblížiť a objasniť v rôznych vzdelávacích aktivitách. Deti poznávali, že čas sa meria hodinami, uvažovali nad tým, prečo sú hodiny dôležité. Rozprávali sme si, ako vyzerá náš deň, hovorili rozprávky a upevňovali si časové vzťahy následným ukladaním obrázkov podla postupnosti. Vytvorili sme si narodeninový kalendár, v ktorom sme sa dozvedali, kto sa v akom mesiaci narodil a mesiace sme priraďovali k ročným obdobiam. Pomenúvali sme dni v týždni, dni, v ktoré chodíme do škôlky a v ktoré nie. 

Sr. Petra Margaréta nám bola porozprávať o živote sv. Martina a sv. Kataríny. Rozprávali sme sa, aké dôležité je obracať sa s prosbami k Pánu Bohu, ale i ďakovať za všetko, čo nám dobrý Pán Boh dáva.

Keďže sa nám vonku ochladilo a chladnejšie počasie sa častokrát odrazí i našom zdraví, s láskou sa modlíme za všetky detičky, ktoré nám v materskej škole chýbajú, rodičov i súrodencov. 

 

Pridávame ešte zopár textov k piesňam a niekoľko fotografií:

 

Ó, Martin, svätý Martin, svätý Martin letí krajom sám,

na koníkovi priamo k nám.

Dnes Martin cvála s odvahou, plášť je mu teplou ochranou.

 

Ďakujeme, Pane Bože, že nás máš tak rád,

že sme mohli i dnes ráno v zdraví vstať.

Ďakujeme, Pane Bože, že sa smieme hrať, 

že si môžeme dnes spolu zaspievať.

Viem, že nás budeš chrániť, žehnať celý deň,

preto spievam, chválim Ťa a ďakujem.

 

Keďže už nejaký ten čas trénujeme piesne a básne na vianočné vystúpenie, nebudem ešte prezrádzať, čo sa už deti naučili (aj keď Vám to už deti možno prezradili), to sa o niekoľko dní dozviete sami na vlastné oči a uši :-)

 

Prajeme Vám, aby sa počas tohto krásneho adventného času zapaľovali Vaše srdcia pokojom a láskou. Nech je čas očakávania narodenia malého Ježiška pre každého z Vás nádejou. 

 

(text: Mgr. Katarína Hucíková, foto: Mgr. Katarína Hucíková)

Novinky v kocke
  • Hneď po vianočných prázdninách sme sa stre... / viac
  • Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a špo... / viac
  • Spojená katolícka škola v Nitre pozýva vše... / viac
  • Pokoj vám, JA som to!     „Vo svete máte ... / viac
  • Podporte našu školu - darujte 2% (3%) zo s... / viac