Január 2016

Mesiac január nám priniesol témy: Zima, zima tu je, Staráme sa o zvieratká, Športujeme v zime, v ktorých deti pozorovali a poznávali (v rámci možností ročného obdobia) znaky zimy, opisovali svoje skúsenosti so zimou. Priraďovali jednotlivé znaky k ročným obdobiam, počúvali príbehy o zime.

S radosťou dramatizovali príbeh Deduškova rukavička, následne atramentom a zmizíkom vytvárali svoje umelecké dielka – rukavičky. Pozorovali a popisovali (na základe pokusu), ako sa pri ochladzovaní mení voda na ľad. Modelovaním z plastelíny vytvárali snehové vločky.

Deti si v ďalšej téme uvedomovali potrebu pomoci živočíchom v zimnom období. Opisovali spôsob života niektorých živočíchov, možnosti starostlivosti o ne. Pomáhali pri výrobe kŕmitok pre vtáčiky, oboznamovali sa s návodom na zhotovenie predmetu, opisovali postup práce. Sluchom analyzovali zvuky živočíchov, ktoré možno počuť vo voľnej prírode. Poznávali ich tiež prostredníctvom hádaniek a dramatizácie.

Hudobno-pohybovými hrami „Kto to spí pod bukom?, Na hladné vtáčatá, Snehuľkovia a snehuľky, Zašiel zajko do horičky“ si deti uvedomovali potrebu dodržiavania pravidiel v hrách, rozvíjali lokomočné pohyby, rytmické cítenie hrou na telo.

V dopoludňajších cielených vzdelávacích aktivitách si deti rozvíjali i matematické predstavy – základy propedeutiky výrokov, kedy rozhodovali o pravdivosti tvrdení.

Nové poznatky si upevňovali v riešení pracovných listov.

Aj keď nám počasie neprialo a neužili sme si sneh, zabavili sme sa aspoň pri papierovej guľovačke.

Zimné športy si priblížili tvorením pojmovej mapy, hádankami, priraďovaním športových pomôcok k jednotlivým športom.

Všetky témy boli sprevádzané i analytickými hrami so slovami, v ktorých deti určovali prvú hlásku v slove, rozdeľovali slová na slabiky a vytvárali rýmy.

S. Petra Margaréta nám porozprávala o sv. Terézii z Lisieux, ale aj príbeh o Dávidovi a Goliášovi. Deti poznávali, že modlitba sv. ruženca je mocná zbraň proti všetkému zlému.

Piesne:

Aj keď hvízda fujavica, aj keď hvízda fujavec,

Aj keď mráz nám štípe líca, sanica je dobrá vec.

//:Fijú, fijú, fijú, zimný vietor fúka.

Kto sa bojí guľovačky, nech zostane dnuká.://

Postavím si snehuliaka na najbližšom brehu.

Postavím si snehuliaka z bielučkého snehu.

Jedna guľa, druhá guľa, tretiu navrch dám

A už stojí, snehuliačik, a už stojí tam.

Košieľku má snehuliačik čistučkú a bielu.

Nos má z mrkvy, oči z uhlia, miesto ruky metlu.

A keď deti uvidia ho, povedia si: „Ach,

pozrite sa, aký je to krásny snehuliak!“

Ty si Pánom, Ty si Kráľom, ó, Kráľom je Boh.

Tak pozdvihnime svoje srdcia, pozdvihnime svoje dlane,

tak postavme sa pred tvár Pána a velebme Ho.

Básne:

Jedného dňa odvial vietor, pani Jeseň kdesi svetom.

Na známosť sa všetkým dáva, Perinbabka práve vstáva.

Do práce sa rýchlo dala, celý kraj hneď cukrovala.

Mrazila a bielila, deťom líčka farbila.

Pohybové hry:

Zašiel zajko do horičky, zabudol si rukavičky,

Zima je, zima je, čo len robiť (tak my tlieskať, dupať, plieskať ....) budeme?

Kto to spí pod bukom? Prikrytý je kožuchom.

Ticho byť, nerušiť, môže to aj medveď byť.

Utekajte medveď je, keď vás chytí, tak vás zje.

(text: Mgr. Katarína Hucíková)